מה זה CBT?

ה־cbt הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ממוקד ומובנה אשר עוסק בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. ההליך הטיפולי המדובר משלב בין תרגול, התנסויות ושיח. במפגש הראשון כבר מוגדרת המטרה לטיפול יחד עם המטופל ומתקיים מעקב שבועי אחרי ההתקדמות עד להשגת המטרה. הטיפול המדובר יוצא מנקודת הנחה שבשלבי החיים נלמדים דפוסים התנהגותיים שונים שהופכים להרגלים. חלקם לא יעילים וחלקם מזיקים ומטרת הטיפול היא לעשות שינוי בהרגלים הללו תוך שימוש בעקרונות התנהגותיים. הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסי חשיבה מזיקים והחלפתם בדפוסים יעילים אשר תורמים לשיפור ההרגשה של המטופל וליכולת תפקודית טובה יותר.

במה מתמקד טיפול CBT?

הטיפול מתמקד בשלושה מרכיבים: המרכיב הגופני בא לידי ביטוי בעבודה ישירה על זיהוי התחושות בגוף. לומדים בטיפול טכניקות לאיזון פסיכופיזיולוגי כאשר המטרה היא להשיג שליטה על תסמינים גופניים שונים כגון: תסמיני חרדה. החלק הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי המחשבות והפרשנויות אשר גורמות למצוקה והחלפה שלהן או הגמשה שלהן בכדי להשיג חשיבה מציאותית ומאוזנת, החלק ההתנהגותי עוסק בהתמודדות עם הימנעויות ושינוי דפוסי התנהגות ולמידת מיומנויות נדרשות.

מהם היתרונות של הטיפול

הטיפול המדובר כאמור מתמקד הן במרכיב הקוגניטיבי, הן במרכיב הגופני והן במרכיב ההתנהגותי והשילוב בין שלושת המרכיבים הללו מאפשר טיפול יעיל וממוקד שיש לו תוצאות טובות תוך פרק זמן קצר. הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים תוך מתן כלים מעשיים והכוונה לשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות. לטיפול המדובר יש יתרונות רבים אשר המרכזים בהם הוא לסייע למטופל לרכוש דפוסים התנהגותיים חדשים וטובים ולהשריש אותם כהרגלים, ולכן טיפול CBT לילדים נחשב למומלץ ויעיל.

למי מתאים טיפול CBT?

טיפול זה מתאים למגוון מצבים שונים ועל כן הוא יעיל לאנשים שסובלים מחרדה, לאנשים שסובלים מבעיות דימוי עצמי או ביטחון עצמי, בעיות שליטה בכעסים או כל בעיה אחרת הנוגעת לאישיות שלהם שהם מעוניינים לשנות.