על פרשיות השבוע – פרשת בראשית

"וְאֶל-קַיִן וְאֶל-מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה וַיִּחַר לְקַיִן מְאד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו" (בראשית ד, ה)

" מִשְׁפְּטֵי ה' אֱמֶת, צָדְקוּ יַחְדָּו " (תְהִלִים יֵט, י)

שׁוֹאֵל הֻחְתַם סוּפֶּר שְׁאֵלָה מְרַתֶקֶת: " מָה יָצָא לְהֶבֶל מִזֶה שֶׁקִבֵּל ה' אֶת מִנְחָתוֹ "? הֲרֵי כַּעֲבֹר כַּמֶה יָמִים הוּא נִרְצַח לְלָא זֶכֵר, מִצַד שֵׁנִי מספרת הפרשה כי הֶבֵל שֶׁלֹא נִתְקַבְּלָה מִנְחָתוֹ רָאָה המשך קיום לצאצאיו עוד שבע דוֹרוֹת עַד דוֹר הַמַבּוּל, הכתוב מתאר כי הוא רָאָה אֵת בְּנִי עִירוֹ לָאֲלָפִים וּרְבָבוֹת וְנֶהֱנָה מֵהָעוֹלָם עַד הַמַבּוּל (שֶׁגַם מִמֶנוּ שָׂרְדָה אִשְׁתוֹ)… פְּלִיאָה גְדוֹלָה הֲלֹא כֵּן, הֵיכָן הַצֶדֶק הָאֱלוֹקֵי?

מְתָרֵץ הֻחְתַם סוּפֶּר בְּפֵירוּשׁוֹ עַל הַתוֹרָה: בָּא לְלַמְדֵנוּ הַבּוֹרֵא הַנְהָגָה גְדוֹלָה: " אֵין תַכְלִית הָאָדָם בְּחַיַי הָעוֹלָם הַזֶה וַהֲבָלָיו" וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים אֲשֶׁר צְלֵחָה בָּעוֹלָם הַזֶה אֵינָה רְאִיָה לִכְלוּם אֶלָא טוֹבָתָם הִיא להאבידם לְעֵדֵי עַד".

וְיוֹדְעֵי דָבָר רבנים הלומדים את תורת הסוד וחכמת הקבלה היו מסְפָּרִים שֶׁכָּל בְּנִי קַיִן לְאַחֵר 1500 שָׁנָה נֶאֶבְדוּ בַּמַבּוּל וְלֹא נִשְׁאַר מָהֵם שָׂם וּשְׁאֵרִית. אך מנגד בסוד תורת גילגולי הנשמות הַבַּל לְאַחֵר 130 שָׁנָה בִּלְבַד הִתְגַלְגֵל בְּשִׁתְ מִמֶנוּ הוּשְׁתַת הָעוֹלָם וְאַחַר כָּךְ אותה נשמה הִתְגַלְגֵלה בְּנוֹחַ שֶׁהָיָה הָרִאשׁוֹן לָעוֹלָם הֶחָדָשׁ וּלְאַחֵר מִכֵּן המשיך התהליך נשמת נח הִתְגַלְגֵלה בְּמֹשֶׁה רַבְנוּ שֶׁעָלָיו נֶאֱמַר שֶׁבִּשְׁבִילוֹ נִבְרָא הָעוֹלָם.

זֹאת אוֹמֶרֶת שֶׁאוֹתָה נְשָׁמָה הַזֹאת שֶׁל הַבַּל שֶׁנִרְאָה שֶׁאָבַד עֲלֵיה הַקֶלַח אָנוּ רוֹאִים שֶׁהַזֹהַר מתאר כי היא בעצם הנְשָׁמָה הראשונה שֶׁל הָעוֹלָם וְלָכֵן גַם רָאשִׁי אוֹתִיוֹת שֶׁמוֹת נָח, שֵׁת, מָשָׁה, הַבַּל – נְשָׁמָה.

רואים אנו בחוש כי ברגע שאנו נחשבים לרובד הפנימי של סודות התורה, אין ביכולתנו לפרש או לבאר אף לא את הפרט של הפשט ולהבין את מהלכי הקדוש ברוך הוא או את דרכיו ועל כך נדרש "נסתרות דרכי ה'" ונאסרו  כל ענייני חישובי הגאולה כפי שכתוב "תיפח רוחם של מחשבי קיצים" כי אף שאתה אדם גדול, היה והמהלך האלוקי ישתנה מסיבות שאינן ברורות לנו – הרי בחישוב ופירסום הגאולה תגרום לצפייה ואז לאכזבה ובכך יצא שכרך בהפסד כי כעת הורדת חולשה לעולם. להרחבת הלימוד בפנימיות פרשיות התורה וחכמת הקבלה בדרך תורת הסוד לחצו כאן.