אריה גולדין: הקשר בין פסיכולוגיה ושוק ההון

אריה גולדין

כיום משקיעים בשוק ההון אנשים רבים. עם הקידמה הטכנולוגית והאפשרות של כל אדם כיום להתחבר לזירות מסחר באופן מקוון, כך השוק נפתח לאנשים רבים וגם התפתחו שיטות רבות למסחר לאורך השנים. ישנם אנשים שלומדים את התחום לעומקו וישנם אנשים אשר מסתמכים על שיטות בודדות בלבד. יחד עם זאת, ישנו אלמנט אחד שמשותף לכל סוחר בשוק ההון והוא המרכיב הפסיכולוגי. ההחלטות של הסוחרים בשוק ההון ולמעשה, של בני האדם באופן כללי מונעות על ידי הפסיכולוגיה של האדם הנחשבת למורכבת מאוד. הפסיכולוגיה כוללת גם רגשות חזקים ומחשבות וגם תהליכים תת מודעים. מומחים רבים לשוק ההון מסכימים כי סוחר או משקיע בשוק ההון חייב להיות מודע למרכיב הפסיכולוגי של ההשקעה בשוק ההון על מנת להימנע מהסכנות שבלקיחת החלטות שאינן נבונות. מסיבה זו מומחים בשוק ההון כמו אריה גולדין השקיעו ומשקיעים בחיזוק החלק המנטלי.

פחדים, גאווה ואלמנטים פסיכולוגיים נוספים

אחד מהמרכיבים הפסיכולוגיים המשפיעים יותר על משקיעים וסוחרים בשוק ההון הוא מרכיב הפחד. כאשר מדובר בסוחר מתחיל אז הפחד הינו מכישלון והפסדים וכאשר מדובר בסוחרים וותיקים הפחד הינו מחווייה חוזרת של כישלונות מהעבר. מרכיב פסיכולוגי נוסף הינו מרכיב הגאווה וחמדנות כלפי רווחים. לאחר הצלחה גדולה בשוק ההון, סוחרים יכולים לחוות השפעות פסיכולוגיות אשר עלולים לגרום להם להגדיל עוד יותר את רווחיהם מסיבות שונות ודווקא מסיבה זו לא פעם סוחרים מפסידים את כל רווחיהם או אף נגררים להפסדים. מומחים בשוק ההון כמו אריה גולדין, מודעים לקשיים הפסיכולוגים ויודעים להימנע מטעויות אשר עלולות לגרור איבוד רווחים.

מתמודדים עם ההשפעות הפסיכולוגיות

אמנם אנחנו יצורים פסיכולוגיים אשר מושפעים גם מתהליכים תת מודעים אך אין הדבר אומר שאין לנו כיצד להתמודד עם הנושא. ראשית, מומחים לפסיכולוגיה מציעים קודם כל להכיר בעובדה שאנו בני אדם המונעים גם מתהליכים פסיכולוגיים שלא תמיד אנו מודעים אליהם. שנית, כאשר מכירים במצב, ניתן להתמודד עם הבעיה בצורה טובה יותר על ידי חיזוק החלק המנטלי, היעזרות במביני דבר כמו אריה גולדין וכמו כן גם לימוד התחום בצורה מקצועית.

לעוד מידע לחצו כאן