איתור כספים אבודים – האם זה שווה את המאמץ?

איתור כספים אבודים

הר הכסף, איתור כספים אבודים, חשבונות רדומים ועוד מגוון מונחים שבוודאי שמעתם לא פעם בחדשות כאשר משרד האוצר מעדכן כי יש מעל 15 מיליארד שקלים הנמצאים בחשבונות רדומים של לקוחות שלא מודעים כלל לכספים שלהם. חשבונות אלה יכולים להיות שלכם וייתכן ואין לכם מושג כלל על קיומם עד שתבקשו לפעול לטובת איתור כספים אבודים!

איך זה אפשרי?

מספיק שעבדתם בעבודה שבה המעסיק שלכם החליף סוכן ביטוח, ערוץ השקעה או חברה אליה הוא מפקיד את כספי הפנסיה שלכם ייתכן מאוד ונפתח עבורכם חשבון חדש, מבלי שהוא יידע אתכם על כך והכספים שלכם מופקדים אליו. הכספים הנמצאים בחשבון הישן עדיין קיימים ורשומים על שמכם אולם סביר להניח שאינכם מודעים לכך כי הסיכוי היחידי שלכם לעלות על זה היא לצפות לפתע בתלושי שכר ישנים ולראות לאיזו חברה הופרשו כספי הפנסיה שלכם או לחילופין לבצע בדק בית באתר הכספים ודרך חברות המתמחות בנושא כדי לאתר את חשבונות הפנסיה שלכם, אולי גם כאלה שאינכם מודעים אליהם. 

מדוע חברות הביטוח לא מעדכנות אותנו על החשבונות הללו?

התשובה לכך מאוד פשוטה: כל זמן שהכסף בניהול חברת הביטוח, גם אם החשבון על שמכם, החברה גובה בכל חודש עמלת דמי ניהול. כלומר נוגסת לכם בכספים שלכם בכל חודש, לכל החיים… עכשיו תכפילו את זה במאות אלפי חשבונות ותבינו כמה כסף חברות הביטוח עושות על גבם של אותם בעלי חשבונות רדומים. 

האם שווה להתאמץ לאתר את הכספים האבודים שלנו? אם בכלל יש כאלה?

אנשים ביצעו בדיקות באמצעות סוכנות לביטוח פנסיוני שעלו להם רק בכמה דקות/שעות נטו מהזמן שלהם וגילו בין אלפי לעשרות אלפי שקלים השייכים להם ונמצאים בחשבונות רדומים. אם אין לכם גם את הסבלנות או הזמן הזה לבצע את הבדיקות בעצמכם תוכלו לפנות לחברה המתמחה בנושא ולאפשר לה לבצע את הבדיקות בנושא. בדרך כלל חברות כאלה אינן גובות תשלום על הבדיקה הראשונית או גובות תשלום סמלי בלבד ותשלום סביר יותר רק במידה ותרצו שהיא תשחרר עבורכם את הכספים לחשבונכם.