הצבת מטרות ע"פ הפסיכולוגיה החיובית עדיאל זיוון פסיכולוג ומחנך

הצבת מטרות

להלן מספר מקורות מתוך הספר 'אושר אפשרי' של טל בן שחר המבהירים את החשיבות שבהצבת מטרות. מומלץ מאוד לשיעורי חינוך. לשימושכם (-:

 

כל עוד האדם לא התחייב הוא יכול להסס ולסגת; הוא חווה חוסר נחישות כל העת. אמת יסודית אחת נכונה לכל פעולה של יוזמה, ואי ידיעתה היא זו שהורגת רעיונות רבים מספור ותוכניות נפלאות: מרגע שהאדם מקבל על עצמו התחייבות חד משמעית, גם ההשגחה נוקטת צעדים.  האדם מקבל עזרה מאירועים שונים , שאילולא כן לא היו מתרחשים. רצף שלם של דברים נולד מההחלטה, וכל מיני התרחשויות ופגישות לא צפויות, וסיוע חומרי שאיש לא היה חולם עליו נקרה בדרכו.

(ויליאם ה' מארי, "המשלחת הסקוטית להימלאיה")

 

על הרים יש לטפס מתוך מאמץ קטן ככל האפשר – ובלי התלהבות יתירה. האמת של טבעך העצמי היא הצריכה להגביר את הקצב. אם אתה נעשה קצר רוח, הגבר את הקצב. אם אתה נעשה קצר נשימה, האט.  יש להעפיל בהר מתוך איזון בין קוצר-רוח לקוצר-נשימה. אז, כאשר אינך מקדים לחשוב על דברים,פוסקים צעדיך מהיות צעדים להשגת המטרה, וכל אחד מהם נעשה למאורע בפני עצמו. עלה זה יש לו קצוות משוננים: סלע זה אחוז בהר בצורה רופפת: מנקודה זו רואים פחות טוב את השלג, אף כי היא נמצאת קרוב יותר אליו. אלה דברים שתמיד יש להבחין בהם. חיים הנחיים רק למען איזו מטרה עתידה הם חיים רדודים. צלעות ההר הן המזינות את החיים, ולא פסגתו. עליהן מתרחשת צמיחתן של דברים.אולם , כמובן בלא הפסגה לא תוכלנה להתקיים צלעות כלשהן. הפסגה היא המגדירה מהותן של הצלעות. וכך ממשיכים אנו הלאה… דרך ארוכה לפנינו…אין מה למהר… פשוט צעד אחר צעד…

(רוברט מ. פירסיג, זן ואמנות אחזקת האופנוע, עמ' 166)

 

המטרות נועדו לשחרר אותנו כדי שנוכל ליהנות מהכאן ועכשיו. אם אנחנו יוצאים לטיול בלי מטרה מוגדרת אין להניח שטיול עצמו יהיה מהנה במיוחד. אם איננו יודעים איפה אנחנו נמצאים ולאן פנינו מועדות, אנחנו מתלבטים בכל הסתעפות בדרך; איננו יודעים אם כדאי לנו לבחור לפנות ימינה או שמאלה, מפני שאין לנו מושג אם אנחנו רוצים להגיע למקומות שהדרכים הללו מוליכות אליהם… אם יש לנו יעד… אנחנו חופשיים להתמסר להנאה המירבית מהמקום שאנחנו נמצאים בו באותו הרגע.

(טל בן שחר, באושר ובאושר, עמ' 71)

 

לבני אדם השואפים לשביעות רצון רבה יותר אנו מייעצים להתמקד – 1. במטרות הכרוכות בהתפתחות, בקשר ובתרומה, ולא במטרות הכרוכות בכסף, ביופי ובפופולאריות 2. מטרות שמעניינות אותם וחשובות להם אישית, ולא במטרות שהם מרגישים אילוץ או לחץ להשיגן

(שלדון ועמיתיו, סיכום מחקר על מטרות ואושר)

 

" פשטות, פשטות, פשטות! אני אומר, יהיו עיסוקיכם כשניים-שלושה ולא מאה או אלף; במקום מיליון מנו חצי תריסר" (הנרי דייוויד תורו)